Großglocknerstraße

HISTORIA

DROGA ALPEJSKA- TO DAWNY SZLAK KUPIECKI

Droga Alpejska została wytyczona na starym szlaku kupieckim, który przemierzali Rzymianie i Celtowie. Już prawie 2 tys.lat przed Chrystusem ludzie pokonywali ten wysokogórski szlak na wysokości szczytu Hochtor ( 2503 m.n.p.m ), który znajduje się na granicy Karyntii i Ziemi Salzburskiej.

1) HISTORIA DROGI 1924 – 1935

Plany budowa wysokogórskiej drogi alpejskiej Grossglockner Hochalpenstrasse.
Jesienią 1924 zlecono dyplomowanemu inżynierowi Franz Wallack zaprojektowanie  drogi według następujących kryteriów:
–          Szerokość: 3 metry  z opcją na poszerzenie jej do 5 metrów

–          Najwyższy procent pochyłu: Höchststeigung 12 Prozent (Edelweißspitze 14 Prozent).
–          Widoczne punkty mijania.
–          Nawierzchnia: Schotterdecke
          Planowany koszt: 3 miliolny szylingów. Budżet ten odpowada w dzisiejszym okresie wartości ok. 6,5 milionów € ( budżet ten był najtańszą z opcji).

Biegu w budowie drogi Grossglockner Hochalpenstrasse nadał w roku 1928 ówczesny wojewoda Franz Rehrl a jesienią 1929 roku, pod narastającym naporem spowodowanym światowym kryzysem gospodarczym zatwierdzono jednogłośnie budowę drogi.
 

30.08.1930 roku, o godzinie 9.30 nastąpił pierwszy odstrzał skalny w Ferleiten.

19.02.1931 roku utworzono spółkę akcyjną Großglockner Hochalpenstraßen AG a budowa drogi nabrała tempa.
Pod koniec roku 1931 gotowa już była jedna trzecia część drogi o całkowitej długości 30,2 km.

 

Pierwszym kierowcą, który pokonał drogę był włąsnie wojewoda Franz Rehrl specjalnie zaadoptowanym autem marki Steyr o pojemności silnika 1,2 litra, mocy 32 KM z max. prędkością 100 km/h i spalaniem 10 litrów na 100 km.

03.08.1935 roku otworzono oficjalnie drogę Großglockner Hochalpenstraße.

W ciągu 26 miesięcy ( tyle trwała budowa drogi ) pokruszono 870 tys. metrów sześciennych ziemi i skał, wybudowano 67 mostów, zainstalowano linie telefoniczną z 24 punktami telefonicznymi, 3.200 pracowników przepracowało 1,8 milionów szycht.

Całkowity koszt budowy drogi wynósł po wyliczeniach końcowych z dnia 16.04.1936 roku - po przeliczeniu na dzisiejszą równowartość 53,5 milionów Euro. Wydano dodatkowo 3,3 miliony Euro na poprawę jakości dróg gospodarczych, punkty telekomunikacyjne i inne.

2) HISTORIA  OD 1945 ROKU - remont i rozbudowa drogi Großglockner Hochalpenstraße

Od otwarcia drogi do  rozpoczęcia drugiej wojny światowej, odwiedzało ją rocznie prawie 375.tys. turystów ( Franz Wallack szacował w roku 1925 jako projektant drogi ilość odwiedzających na 120.tys. rocznie). W latach wojny od roku 1940 do 1944 odwiedziło ją natomiast zaledwie 27.tys.osób.

Poprzez pojazdy pancerne, nieodpowiednie przygotowywanie drogi przez okupanta, ciężkie warunki atmosferyczne i inne związane z wojną warunki, droga Großglockner Hochalpenstraße odniosła znaczące szkody. W roku 1945, po wyzwoleniu kraju postanowiono więc w pierwszej lini drogę wyremontować.
Od roku 1945 liczba odwiedzających zaczęła ponownie rosnąć. Frekwencja odwiedzających wzrastała w latach 1946 -1952 rocznie o 45%

a opłatz dla  pojazdów nawet o 58 % rocznie. Warunki te, jak również prognozy na przyszłość nakazywały całkowitą modernizacje drogi a jej celem stało się:

  • – Poszerzenie drogi z 6m na 7,5 m ( w częściach doliny nawet na 8 m)
  • – Poszerzenie kąta zakretów z 10m na 15 m.
  • – Podniesienie maksymalnej szybkości na drodze z 40 km/h na 70 km/h.
  • – Powiększenie powierzchni parkingowej do 4000 aut ( dotychczas było tylko 800 aut)
  • - Pprzygotowanie drogi dla 350.tys.pojazdów.

W celu zwiekszenia bezpieczęństwa i przedłużenia sezonu powstały jednak nowe, konieczne zadania:
ochrana przeciw lawinowa i skalna,
przedłużenie odcinków płatnych,
remont parkingu i innych budynków.

Tak wielkie inwestycje hamowały rozbudowę drogi.

Jednak mimo kryzysu naftowego, recesji, otwarcie tunelu Felbertauern łączącego ziemię Salzburską z Tirolem południowym, otwarciem autostrady Tauernautobahn, zastoju turystycznego udało się spłacić spółce do 1980 roku wszystkie kredyty związane z modernizacją drogi.

DROGA DZISIAJ – znaczy wiecej niż tylko droga

Położenie drogi w samym sercu Parku Narodowego-WYSOKIE TAURY- i szeroka oferta przedsięwzięcia jakim jest Großglockner Hochalpenstraße wywyższa tą drogą znacznie ponad inne.
Droga - jest w dniu dzisiejszym drogą należącą do Parku Narodowego Taury Wysokie. Jest celem wielu wycieczek oferującą jedyną w swoim rodzaju możliwość odkrywczo – ekologicznych podróży.  

W obecnym czasie, Großglockner Hochalpenstraßen AG jako spółka akcyjna jest nowoczesnym przedsiębiorstwem z sześcioma, turystycznie atrakcyjnymi obiektami:    
  • Großglockner Hochalpenstraße
  • Gerlos Alpenstraße
  • WasserWunderWelt Krimml
  • Nockalmstraße
  • Villacher Alpenstraße

    Alpejska fauna i flora

Droga panoramiczna prowadzi pośród kwitnących połonin, pachnących lasów górskich i potężnych skał. Z naturalnego tarasu widokowego "Kaiser-Franz-Josefs-Höhe" u stóp Großglocknera roztacza się fantastyczny widok na najdłuższy lodowiec Alp Wschodnich, Pasterze. W okolicy baraszkują oswojone świstaki, a przy odrobinie szczęścia można tu zaobserwować poczynania zwinnych koziorożców

Punkty informacyjne i widokowe

Wysokogórska droga panoramiczna na Großglocknera zapewnia gościom w każdym wieku wiele niezapomnianych wrażeń. Najmłodsi bawią się po drodze na czterech tematycznych placach zabaw, podczas kiedy dorośli pogłębiają swoją wiedzę o świecie gór oraz alpejskiej faunie i florze w licznych punktach informacyjnych i widokowych:

  •     Muzeum Przyrody Alpejskiej (2260 m n.p.m.) – nowoczesne centrum przyrodnicze, w którym poznamy bogatą i niezwykle wrażliwą przyrodę Wysokich Taurów.
  •     Fuscher Törl (2428 m n.p.m.) – miejsce pamięci poświęcone robotnikom, którzy stracili życie podczas budowy drogi, projektu znanego architekta, Clemensa Holzmeistra.
  •     Hochtor (2503 m n.p.m.) – najwyższy punkt na trasie, gdzie przebiega granica między Salzburgiem a Karyntią.
  •     Szlak wędrowny "Śladami Celtów, Rzymian i handlu jucznego.“
  •     Centrum Turystyczne „Kaiser-Franz-Josefs-Höhe“ (2369 m n.p.m.) – czteropiętrowy budynek z wystawami stałymi i czasowymi, kinem, panoramicznym widokiem Alp, miejscem o szczególnej mocy, ciekawostkami o lodowcach itp.
  •     Szlak wędrowny Gamsgrubenweg – łatwy szlak pieszy o niezwykłych walorach widokowych, prowadzący z Kaiser-Franz-Josefs-Höhe wzdłuż lodowca Pasterze, do miejsca zwanego Wasserfallwinkl.

Absolutnym szlagierem Großglockner Hochalpenstraße jest w ostatnim okresie – TURYSTYKA MOTOCYKLOWA
W ostatnich latach obseruje sie ogromy wzrost liczby Motocykli, ktory szacuje się na ok 90 000 w sezonie.